Województwo Warmińsko-Mazurskie

Możliwości uprawiania turystyki na Warmii i Mazurach są nieograniczone. Wiele jezior w tym największe w Polsce jezioro Śniardwy – sprzyjają uprawianiu turystyki żeglarskiej i kajakowej. Wśród zabytków są tu średniowieczne zamki biskupie i krzyżackie, enklawy wspaniałej przyrody z jej żywymi pomnikami, parki krajobrazowe, malownicze rzeki i tysiące jezior. Wszystko to można zwiedzać, poruszając się wytyczonymi szlakami rowerowymi lub wodnymi, pieszo lub konno, a w ostateczności samochodem. Jest ponad 30 tys. miejsc noclegowych w obiektach sezonowych oraz 8 tys. łóżek w hotelach i pensjonatach czynnych. przez cały rok. Atutem turystycznym regionu jest dobrze rozwinięta i oryginalna baza gastronomiczna.

Miejsca niezwykłe

Zobaczyć można wiele, a wymienić warto unikaty w skali nie tylko krajowej:
Jedyny na świecie zabytek techniki tej klasy, czyli liczący 125, 7 km Kanał Ostródzko-Elbląski z ponad 100-letnim funkcjonującym systemem śluz i pochylni. Kto nie ma własnej łodzi, może statkiem wycieczkowym wyruszyć z Ostródy do Elbląga lub odwrotnie. Na pięciu pochylniach statek przemieszcza się po trawie po specjalnych platformach. Statki kursują od 15 maja do 30 września. Bilet na całą trasę, której pokonanie trwa od 8.30 do l9.00

Turystyczną atrakcją Wzniesień Elbląskich jest Święty Kamień narzutowy o obwodzie ok.13,8 m, pogrążony w Zalewie Wiślanym w odległości 30 m od brzegu. Znajduje się 4 km od Tolkmicka, a miejsce to służyło niegdyś Prusom do odbywania spotkań kultowych. We wsi Kadyny (zespół budynków dworskich, barokowy pałac – obecnie luksusowy hotel Kadyny Pałace i stadnina koni), przy drodze do Elbląga rośnie dąb Bażyńskiego mający 700 lat, grubość 10 m i wysokość 25 m.

Zabytkiem o szczególnej randze jest Zespół Katedralny we Fromborku z gotycką katedrą i Muzeum Mikołaja Kopernika. Astronom tu prawdopodobnie napisał „De revolutionibus orbium coelestium”. W wieży dzwonnicy – wahadło Foucaulta. Grubość ścian podstawy Wieży Radziejowskiego wynosi aż 7 m. Grubsze ściany ma na świecie tylko Wielki Mur Chiński.

  Jezioro Śniardwy

Najsłynniejszym miasteczkiem żeglarskim są Mikołajki słynące z wioski żeglarskiej oraz floty statków Żeglugi Mazurskiej, wypływających we wszystkie strony Wielkich Jezior. Ceny zależą od trasy i jej długości. Mikołajki leżą na wodnym szlaku Wielkich Jezior Mazurskich.

W Mazurskim Parku Krajobrazowym wśród 11 rezerwatów przyrody warto zobaczyć pływające wyspy porośnięte drzewami. Na wyspach i brzegach rośnie jedyna w Polsce drapieżna roślina-rosiczka. W parku przygotowano 6 tras rowerowych. Uroczy kajakowy szlak rzeki Krutyni zaczyna się od stanicy wodnej w Sorkwitach nad jeziorem Lampackim i wiedzie przez szesnaście jezior, cztery rzeki i kończy się w Kamieniu nad Bełdanami.

Była wojenna kwatera Hitlera- ” Wilczy szaniec” znajduje się w Gierłoży k. Kętrzyna. Bunkry można zwiedzać codziennie od godz. 8. do 20.

Skansen w Olsztynku należy do najstarszych europejskich parków etnograficznych. Na 40 ha zgromadzono 52 obiekty budownictwa ludowego z Warmii i Mazur, Barcji, Sambii, Powiśla i okolic Kłajpedy. Można zobaczyć zarówno litewską wędzarnię, jak i chaty kryte strzechą. Skansen czynny jest oprócz poniedziałków od 15 kwietnia do 31 października.

Uprawianie narciarstwa zjazdowego na Mazurach umożliwia Ośrodek Sportów Zimowych „Góra Krzyżowa” w Lidzbarku Warmińskim. Znajdują się tu sztucznie zaśnieżane trasy o różnym stopniu trudności, tor saneczkowy, skocznia narciarska. Latem wokół ośrodka czynnych jest kilka tras rowerowych. Zjeść można w regionie oryginalnie, a serwowane potrawy są na każdą kieszeń. Najciekawiej wygląda to w Nidzicy, na zamku, gdzie można wziąć udział w biesiadzie średniowiecznej trwającej 4 – 5godz. W menu: pieczony prosiak, wędzone ryby, drób, kaszanka, kasza, ziemniaki w mundurkach, chleb wiejski, smalec, grzane wino, polewka zamkowa. Uczestnicy biesiady na czas jej trwania dostają habity. Posiłki je się bez sztućców.