Województwo opolskie

Opolszczyzna to zielona kraina, w skład której wchodzą trzy duże akweny: Jezioro Turawskie oraz połączone z sobą jeziora Nyskie i Otmuchowskie, są też Góry Opawskie. Śląsk Opolski charakteryzuje się najcieplejszym klimatem w kraju. Naliczono tu najwięcej najstarszych drzew w Polsce (między innymi 165-letnia wierzba biała w Polskiej Cerkwi i 382-letni dąb szypułkowy w Turawie).

Tereny te często nazywane są zielonymi płucami południowo-zachodniej Polski. Nie bez znaczenia jest też, że graniczą one z Czechami. W Pietrowicach tuż obok przejścia granicznego znajduje się jeden z najlepszych w Polsce ośrodków kempingowych. W Jarmołtówku (tuż przy przejściu granicznym w Konradowej) – poza dobrą bazą noclegową w kwaterach prywatnych – nie brakuje ośrodków wczasowych, prowadzących także usługi sanatoryjno-lecznicze. Do największych z nich zalicza się Ziemowit z krytym basenem, sauną i gabinetami rehabilitacyjnymi. Od wielu lat ośrodki wczasowe nad jeziorami Turawskim, Nyskim i Otmuchowskim są ulubionym miejscem wczasów mieszkańców Górnego Śląska, a także Niemców i Czechów. Mimo że na Śląsku Opolskim znajdują się ośrodki przemysłów cementowo-wapienniczego i chemicznego, ziemie te (poza regionem kędzierzyńskim) nie należą do zdegradowanych ekologicznie. Znajdują się tu aż dwa parki krajobrazowe (Góry Opawskie i Góra Świętej Anny), a obszary chronionego krajobrazu zajmują ponad 30 proc. powierzchni województwa.

Śląsk Opolski to nie tylko region obecnego województwa opolskiego, ale także ziemie raciborska i oleska, które zostały w wyniku reformy administracyjnej przyłączone do województwa opolskiego. Każdy z rejonów Opolszczyzny posiada atrakcyjne miejsca, które warto zwiedzić.

Opole – stolica województwa i polskiej piosenki. W amfiteatrze podziwiać można odsłonięte mury i część pradawnej skarpy – dowód na istnienie osad kultury wczesnośredniowiecznej. Muzeum Śląska Opolskiego, katedra Świętego Krzyża, zespół renesansowych kamieniczek, dom, w którym nocował Honoriusz Balzac w drodze do Berdyczowa na ślub z Eweliną Hańską.

Brzeg i ziemia brzeska – to przede wszystkim Zamek Piastowski zwany też „śląskim Wawelem”, gdzie stale czynne są ekspozycje Muzeum Piastów Śląskich i galerie artystyczne. Góra Świętej Anny – największy w Polsce i jeden z największych w Europie amfiteatr skalny o skomplikowanej historii. Zbudowany został przez młodzież III Rzeszy jako przyszłe miejsce manifestacji i spotkań z wodzem. Po wojnie w miejscu zburzonego mauzoleum postawiono pomnik Czynu Powstańczego. Paczków – polskie Carcassonne. Nazwę tę zawdzięcza zachowanym niemal w całości średniowiecznym kamiennym murom i bramom obronnym. Olesno i Kluczbork – ziemie te zasłynęły głównie z niepowtarzalnego szlaku drewnianego budownictwa sakralnego. W pobliżu jest też Byczyna – miejsce wielkiego zwycięstwa odniesionego w XVI wieku przez hetmana Jana Zamoyskiego nad wojskami pretendenta do polskiego tronu, arcyksięcia austriackiego Maksymiliana.

  Głuchołazy